Křemelina – čím přispívá našemu zdraví?
Hornina zvaná křemelina nebo také diatomická zemina se stává ve světě zdravé výživy stále větším hitem. V čem je právě tato látka tak výjimečná?
Křemelina má velmi specifické vlastnosti a strukturu, což je dáno jejím složením. Je totiž tvořena křemičitými schránkami jednobuněčných řas zvaných rozsivky. Tyto schránky mají značné absorpční a filtrační vlastnosti a jsou také bohaté na křemík.
Většina křemeliny se používá výhradně pro průmyslové účely – například právě jako absorbent, filtrační materiál, ale také jako přísada do stavebních a izolačních materiálů, prostředek pro ochranu před škůdci a plísněmi a podobně.
Nejkvalitnější křemelinu si však můžete koupit také jako stravovací doplněk. Tato křemelina se od průmyslové v mnohém liší – je čistá, bez příměsí, neupravovaná, sladkovodní a nejlépe jednodruhová – tím se však nebudeme zabývat. Daleko více nás zajímají účinky křemeliny na lidské zdraví.
Křemelina a detoxikační účinky
V první řadě je křemelina oceňována pro detoxikační účinky zejména v trávicí soustavě. Při průchodu tělem na sebe totiž dokáže navázat různé nežádoucí látky, ale také viry, bakterie nebo parazity, a „vytáhnout" je z těla.
Tvrdá, sypká struktura křemeliny pak zajišťuje jakési čištění nebo peeling střevních a žaludečních stěn, které tak dokáže osvobodit od hlenovitých nánosů, které zhoršují funkci těchto orgánů.
Křemelina pro kosti, klouby i cévy
Křemelina je zásobárnou oxidu křemičitého a tedy minerálu křemíku. Ten má v těle nezastupitelnou funkci, jelikož zajišťuje pružnost a zdraví tkání – zejména cév, kůže či vazů – a také pevnost kostí a kloubů, ale i zubů, nehtů a podobně.
Pravidelné užívání křemeliny tedy vede k mnoha zdravotním prospěchům a přitom s sebou nenese rizika nežádoucích účinků jako některé jiné látky.
Zdroj: Vitatrend.cz
Související články:
rady, tipy, detoxikace, zdraví